• |
  • |
  • 052-4642962

מיסוי מטבעות וירטואליים

עולם המטבעות הווירטואליים טומן בחובו המון הזדמנויות אבל גם סכנות רבות.

לא מעט ישראלים רכשו בשנים האחרונות מטבעות וירטואליים כאלו ואחרים, בין אם זה היה ביטקוין, איתריום או ריפל או שהיו אלו מטבעות אחרים שהונפקו על-ידי חברות מסחריות (טוקנים).

המטבע הדיגיטלי הנפוץ ביותר הינו – הביטקוין. כידוע, ערכו של הביטקוין חווה עליות וירידות חדות לאורך השנים ובדצמבר 2017 ערכו הגיע לערך מכסימלי של – 19,500 $ למטבע.

שחקנים רבים מימשו את המטבע בחודש דצמבר 2017 על-מנת להשיא את הרווחים שלהם ולמעשה 'התעשרו' ברגע אחד רק בשל עליית ערכו באלפי אחוזים בשנים בודדות. כך למשל, אדם שרכש בשנת 2014 100 ביטקוין בעלות של – 10 $ למטבע (קרי, 1,000 $ לכל המטבעות), קיבל בחודש דצמבר 2017 – 1,950,000 $ פי-200 ממה שעלה לו!!!

בחודש ינואר 2018 (מיד לאחר העלייה ההיסטורית בערכו של הביטקוין), יצאה רשות המסים עם חוזר שפורסם לציבור בנוגע להיבטי המס במימושים של מטבעות וירטואליים.

עמדת רשות המסים הינה שכלל המטבעות הווירטואליים הם – "נכס" ולכן במימוש שלהם נדרש לשלם מס רווח הון בגין עליית ערכם. לפיכך, אותו בר מזל מהדוגמא שלמעלה נדרש לשלם מס רווח הון בסכום אסטרונומי של כ-490,000 $!!!

רשות המסים אף הרחיקה לכת וקבעה כי גם 'החלפה' בין מטבעות הינה אירוע מס חייב ולכן כל אחד שמחזיק מטבעות ולאורך השנים ביצע החלפה שלהם במטבעות אחרים חשוף למס 'פנימי' גם אם הוא לא מימש אף מטבע עדיין (המונח מימוש מתייחס למעבר ממטבע וירטואלי לכסף 'רגיל').

יתר על-כן, רשות המסים התייחסה למצב בו מחזיק מטבע וירטואלי שיש לו כישורים וידע בתחום יכול ברגע אחד להפוך לעוסק, מה שמשנה לגמרי את חבויות המס בתיק. כלומר, ישנו הבדל מהותי בין מיסוי רווחי הון של-25% לבין מיסוי הכנסה מעסק של-50%, וזה עוד לפני שנכנסנו לסוגיית היבטי המע"מ (עוד 17% על התמורה מהמימוש) והיבטי הביטוח הלאומי שחלים על כל הכנסה עסקית.

נראה איפוא שרשות המסים והאזרחים ימשיכו להתכתש בנושא סוגיית המיסוי גם בעשור הקרוב בכל הנוגע למיסוי מטבעות וירטואליים. למרות שעולם המטבעות הווירטואליים כבר חגג עשור, רשויות המס רק החלו לבנות את מנגנון המס שלו.

לצוות המומחים במשרד שלנו יש ניסיון רב בליווי אנשים שמימשו מטבעות וירטואליים, החל משלב הדיווח לרשות המסים, בניית הסדרי המס מול הרשות, ועד להבאת כספי המימוש לארץ.

ניתן להזמין פגישת ייעוץ עם איש מקצוע במשרד.